Sigorta Neden Acenteden Alınır?

Hayat beklenmedik sürprizlerle dolu. Bu sürprizler bizi bazen mutlu eder, bazen de üzer... Risk olarak adlandırdığımız bu şanssızlıkların ilacı ise sigortalı yaşamdan geçiyor.

Sigortalı olmanın en kolay yolu ise tüm ihtiyacınızı doğru analiz edebilecek, her an ulaşabileceğiniz, sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir sigorta danışmanını seçmekle başlıyor.

Mahallenizde, sokağınızda, belki de ailenizin içinde sigorta acenteliği yapan kişiler vardır.

Sigorta, ürünler, şirketler, teminatlar, muafiyetler, poliçelerde yazan terimler… Bütün bunların hepsi acentelerde sizi bekliyor. Acente ile çalışarak tüm değerlerinizi tek elden güvenceye alabilirsiniz.

‘Neden acenteden sigorta yaptırmalıyız?’ sorusunun cevabını sizler için derledik. Siz de kendi nedeninizi seçin ve mahallenizdeki sigorta acentesine gidin. Sigorta hakkında her türlü sorunuzun cevabını acenteniz versin.

1- Acenteler sigorta şirketlerinin yetkili temsilcileridir ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde Levha’ya kayıtlı olmak zorundadır. Acenteler, sigorta şirketlerinin verdiği yetkiyle sözleşme yapma ve prim tahsil etme yetkisine sahiptirler. Kısacası, acentelerden sigorta satın almak son derece güvenilir bir yöntemdir.

2-Acenteler, mesleki faaliyetler sırasında müşterilerine verebilecekleri zararlara karşı mesleki sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Yani sigortalıyı mağdur edecek yanlış yazılan primler, yanlış yapılan analizler gibi acentenizin sorumluluğundadır.

3- Acenteler Yönetmeliği’ne göre acentelerin başka bir iş yapması yasak. Bu nedenle acentelerin işinin uzmanı olduğunu söyleyebiliriz.

4- Sözleşme demek, içerisinde belki anlamını bile bilmediğimiz terimlerin yer aldığı sayfalar dolusu bilgi demek. Acente ile çalışmak bu noktada da sizi rahatlatacaktır. Acenteniz poliçelerde yer alan terimlerin anlamını, genel ve özel şartları, muafiyetleri kelimesi kelimesine size açıklayacaktır. Böylelikle eksik teminatlarla karşılaşmaz ve herhangi bir hasar durumunda mağdur olmazsınız.

5-Uzun süre bir acenteyle çalıştığınızda artık neye ihtiyacınız olduğunu, hangi risklerle karşılaşabileceğinizi acenteniz çok daha doğru tespit edebilecektir. Sizin öngöremediğiniz riskleri görecek ve sizi uyaracaktır. Kısacası, en büyük koruma kalkanınız olacaktır.

6-Bazı acenteler tek bir şirketle çalışırken birden fazla sigorta şirketiyle çalışabilmeleri de mümkün oluyor. Hatta günümüzde tek şirket ile çalışan acente sayısının oldukça düşük olduğunu da söyleyebiliriz. Birden fazla sigorta şirketiyle çalışan acentelerin ürün portföyleri de oldukça geniş olabiliyor. Böylelikle ihtiyacınıza ve bütçenize uygun ürünü sunan şirketi tespit etmeniz de kolaylaşacaktır.

7- Zaman zaman acenteler sigorta şirketleriyle anlaşarak müşteri portföyüne özel olarak poliçeler de tasarlayabiliyor. Özellikle grup sigorta poliçelerinden faydalanan kurumlar acentelerin bu özelliğini faydalı bir şekilde kullanabilir.

8-Yönetmeliğe göre acentelerin başka bir iş yapması yasak. Bu nedenle acentelerin işinin uzmanı olduğunu söyleyebiliriz.

9- “Sektörün müşteriye dokunan yüzü” olarak nitelendirilen acenteler, her anınızda size destek olabilir. Kaza yaptığınız, doğum yaptığınız, yeni bir ev aldığınız zamanlarda hatta gelecek ile ilgili endişelerinizde bile acenteniz bir telefon uzaklığındadır. En küçük sorununuzda bile bir dostunuz gibi sizi 7/24 dinleyecektir.

10- Sigorta şirketinin ve danışmanın iyisi hasarda belli olur denir. Acenteniz hasar sürecinde tüm soru ve sorunlarınızı çözmek için yanınızda olacaktır. Böylelikle hasar sürecini de en kısa sürede ve en az zararla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayınız ki acenteniz en kötü gününüzde yanınızda olacaktır...